Winston Groom
Winston Groom

V roce 1994 se celý svět bavil a dojímal nad příběhy prosťáčka Forresta Gumpa, který byl za prostřelenou zadnici ve vietnamské válce vyznamenám samotným prezidentem Kennedym, „vynalezl“ symbol Apple Computer (nakousnuté jablíčko) i smajlíky, zbohatnul na krevetách, rozhodl se přeběhnout skoro celé Spojené státy a chrlil ze sebe pamětihodná moudra. Kdo by neznal: „Máma říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“?

Milý, nápaditý a především úžasně zahraný film s Tomem Hanksem v hlavní roli ohromil svět také svými vizuálními triky. Pomalu padající peříčko za zvuků hudby Alana Silvestriho je dnes pamětihodnou a často citovanou scénou.

Snímek vznikl podle románového bestselleru Winstona Grooma, který do filmového scénáře převedl Eric Roth. Režisérem je Robert Zemeckis, jenž patří mezi nejzajímavější a nejúspěšnější hollywoodské tvůrce (Návrat do budoucnosti I - III, Falešná hra s králíkem Rogerem, Contact, Pod povrchem). Ten pro namíchání tragikomického příběhu nalezl vyváženou míru nadsázky, citu, lehce patetického tónu a nezvyklé melancholie. Film je současně prošpikován kulturními i společenskými odkazy (postihujícími třicet let poválečných amerických dějin), důležité místo zde mají technicky dokonalé triky, jež umožňují hrdinovi na okamžik "vstoupit" do dobových dokumentů.

Film získal šest Oscarů: za nejlepší film, režii, scénář, herecký výkon, vizuální efekty a střih. Získal i dalších sedm nominací: mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Gary Sinise), hudba, kamera, výprava, zvuk, masky a střih zvukových efektů.


Zajímavosti:

Studio Paramount, které bylo producentem filmu dodnes Winstonu Groomovi nezaplatilo za autorská práva, protože tvrdí, že tržby nepřesáhly filmové náklady. Přitom podle odborníků to byl pro Paramount jeden z nejůspěšnějších filmů. Winston Groom to v pokračování knihy glosuje ústy Forresta Gumpa: "Nikdy nenechejte nikoho natáčet film o vašem životě!"

Míček do Forrestova pingpongového utkání byl přidán počítačovou animací, což byl na tehdejší dobu technicky velmi vyspělý filmový trik.

Forrest Gump Forrest Gump Forrest Gump
Forrest Gump Forrest Gump Forrest Gump
©2006, autor: s.mile@seznam.cz